brazowe liceum 2019
Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Liceum Ogólnokształcące w ZSL im. Z. Herberta w Słubicach jest wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2019 i przysługuje mu tytuł "Brązowej Szkoły 2019".

plan

 

 

matura

 

rekrutacja

 

galeria

 

7 grudnia odbyła się IX edycja Szkolnej Olimpiady Wiedzy o AIDS. Z testem zmagało się 32 uczniów pod czujnym okiem komisji w składzie: M.Maślakiewicz, D. Rutka, J. Baś. Uczniowie świetnie radzą sobie z pytaniami dotyczącymi profilaktyki AIDS, ale natura samego wirusa HIV jest jeszcze dla niektórych zagadką.

Dnia 2 grudnia 2007 roku w Centrum Kongresowym IOR w Poznaniu odbyły się warsztaty, podczas których uczniowie naszej szkoły Anita Łysiak, Ewa Jurgowska, Maciej Jelecki, Maciej Łysiak zostali zapoznani z minimum onkologicznym, tj. z podstawową wiedzą na temat profilaktyki, rozpoznawania i leczenia nowotworów oraz poznali zasady prowadzenia edukacji rówieśniczej. Młodzież zachwycona była poziomem wykładów prowadzonych przez studentów z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny, lekarzy onkologów i przedstawicieli organizacji pacjentów onkologicznych.

Akcja MAM HAKA NA RAKA doskonale wpisuje się w program profilaktyczny realizowany przez wszystkich nauczycieli naszej szkoły. Dlatego też Dyrekcja i Grono Pedagogiczne chce wykorzystać entuzjazm i pomysłowość młodzieży w szerzeniu zasad profilaktyki nowotworowej nie tylko w szkole, ale i poza nią. Sądzimy, że tą tematyką jesteśmy w stanie zainteresować rodziców, krewnych oraz znajomych.
W Poznaniu uczniowie zdobyli certyfikaty, które dają im możliwość uczestniczenia w Ogólnopolskim Konkursie MAM HAKA NA RAKA. Do udziału w programie zgłosiło się 560 zespołów całej Polski. Życzymy powodzenia licealistom, zwłaszcza że zdobytą wiedzę zawsze będą mogli wykorzystać w swoim życiu. Samo przystąpienie do programu jest już ich małym sukcesem.

Zdjęcia z wyjazdu do Poznania – patrz galeria.

 

Piękno Poczdamu w złocistej scenerii tegorocznej jesieni podziwiała grupa uczniów z klas maturalnych naszej szkoły.

Około dwóch milionów gości z całego świata zwiedza corocznie miasto Poczdam. Piękno krajobrazu, jak również architektura miasta z wieloma historycznymi budowlami, licznymi parkami, ogrodami oraz dziełami sztuki uczyniły z Poczdamu miasto znane na świecie. Wybitni budowniczowie, architekci ogrodów i artyści z XVIII i XIX wieku dzięki umiejętnemu połączeniu przyrody ze sztuką stworzyli czarujący krajobraz.

Wycieczka, która odbyła się 20 października pozostanie na długo w naszej pamięci, spacer po PARKU SANSSOUCI, DAS NEUE PALAIS z przepiękną SALA MARMUROWA, PAłAC SANSSOUCI, FONTANNA i pływające w niej złote rybki oraz STARE MIASTO to niezapomniane wrażenia, które zabraliśmy ze sobą z tego romantycznego miejsca.

Zdjęcia do obejrzenia umieszczone są w galerii.

Organizator wycieczki, nauczyciel j. niemieckiego Danuta Szmit.

 

Uczennice z klubu wolontariackiego działającego przy Zespole Szkół Licealnych od dwóch miesięcy biorą czynny udział w zajęciach "Aktywnej rehabilitacji".
Uczestnicząc w tych zajęciach młodzież integruje się z osobami uposledzonymi umysłowo i niepełnosprawnymi fizycznie. Celem zajęć jest pomoc osobom niepełnosprawnym w pokonywaniu barier architektonicznych jak również "zwykłe bycie z drugim człowiekiem".

Osoby zainteresowane zapraszamy do współpracy. Kontakt u p. Napierały.
Od 26. listopada 2007 następuje zmiana terminów "Tandemów językowych".

Zajęcia będą odbywać się raz w tygodniu: w poniedziałki godz. 14.15-15.00 i w środy godz. 14.15-15.00 w Waldorfschule we Frankfurcie nad Odrą. Nad realizacją tego projektu czuwać będą Katarzyna Werwińska- opiekun po stronie polskiej i Alicja Krebs-Małecka – opiekun po niemieckiej stronie.

17 listopada o godzinie 19.00 w auli Colegium Polonicum odbył się benefis zespołu RYTMOS. Zespół tworzą: Anna Zasada, Angelika Kwiatkowska oraz Katarzyna Rzeszot. Ania jest tegoroczną absolwentką naszego liceum, Kasia i Angelika uczęszczają do klasy drugiej. Nic, więc dziwnego, że na benefisie byli obecni prawie wszyscy uczniowie i nauczyciele naszego liceum. Benefis prowadził również nasz absolwent Tomasz Pilarski, który profesjonalnie opracował z opiekunką zespołu Panią Anną Dec scenariusz benefisu.

Dziewczyny było cudownie! Gratulujemy! Życzymy dalszych sukcesów i następnych benefisów. Wygrana w Szansie na sukces dodała Wam skrzydeł, jesteśmy z Was dumni.


Czekamy na następne zaproszenie – koleżanki i koledzy z liceum.

 

Dnia 31 października uczniowie klas pierwszych dołączyli uroczyście do braci szkolnej. "Witamy na farmie" to hasło przewodnie obcinki. Dojenie krów, orka, sianokosy, żniwa nie sprawiły trudu pierwszakom.

To była naprawdę dobra zabawa, a potwierdzenie tej opinii znajdziecie na zdjęciach zamieszczonych w galerii.
10 października 2007 roku klasy Ia i IId miały okazję zwiedzić Ogród Dendrologiczny w Przelewicach. Każda pora roku jest dobrą okazją do poznania siły roślin, które jak malarz impresjonista tworzą niezwykłe zestawienia kolorów.

zapraszamy do obejrzenia zdjęć z cyklu "Jesień w Przelewicach".

Zdjęcia do obejrzenia umieszczone są w galerii.
Od 05. listopada 2007 uczniowie Zespołu Szkół Licealnych wezmą udział w "tandemach językowych". Dzięki tej najnowszej metodzie nauki uczniowie będą mieć okazję lepiej opanować umiejętności językowe, prowadząc konwersacje z niemieckimi uczniami.
Zajęcia będą odbywać się raz w tygodniu: w poniedziałki godz. 14.15-15.00, we wtorki godz. 14.15-15.00 oraz w środy również godz. 14.15-15.00 w Waldorfschule we Frankfurcie nad Odrą. Nad realizacją tego projektu czuwać będą Katarzyna Werwińska- opiekun po stronie polskiej i Alicja Krebs-Małecka – opiekun po niemieckiej stronie.
Depesza Józefa Piłsudskiego, notyfikująca powstanie Państwa Polskiego:

Do Prezydenta Stanów Zjednoczonych
Do Królewskiego Rządu Angielskiego
Do Rządu Rzeczypospolitej Francuskiej
Do Królewskiego Rządu Włoskiego
Do Cesarskiego Rządu Japońskiego
Do Rządu Rzeczypospolitej Niemieckiej i do wszystkich Rządów Państw wojujących i neutralnych.

Jako Wódz Naczelny Armii Polskiej, pragnę notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym istnienie Państwa Polskiego Niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski!

(Jest to przemówienie Józefa Piłsudskiego z dnia 16 listopada 1918 r., które zostało wystosowane do państw zagranicznych.)

"Ojczyzno moja wolna, wolna, ..."

11 listopada 1918 roku państwo polskie odzyskuje po 123 latach niewoli niepodległość. Na mapie politycznej Europy pojawia się Polska. Kraj wyniszczony ponadwiekową polityką państw zaborczych - ale jednak WOLNY. Naród polski ogarnia euforia. Powstaje państwo oparte na zasadach demokratycznych.

Pierwszym prezydentem wolnej Polski zostaje Gabriel Narutowicz, premierem zaś Jędrzej Moraczewski. Kraj od początku boryka się z problemami politycznymi ( zmiany rządów co kilka miesięcy, wojny z sąsiadami o granice państwa), gospodarczymi (reforma rolna, walutowa, wojna celna, wielki kryzys gospodarczy) i społecznymi ( problem mniejszości narodowych).

Wiara, oddanie i determinacja Polaków doprowadziły do odbudowy stabilnego i liczącego się w Europie państwa.
Joomla Templates - by Joomlage.com