brazowe liceum 2019
Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Liceum Ogólnokształcące w ZSL im. Z. Herberta w Słubicach jest wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2019 i przysługuje mu tytuł "Brązowej Szkoły 2019".

plan

 

 

matura

 

rekrutacja

 

galeria

 

Od 26. listopada 2007 następuje zmiana terminów "Tandemów językowych".

Zajęcia będą odbywać się raz w tygodniu: w poniedziałki godz. 14.15-15.00 i w środy godz. 14.15-15.00 w Waldorfschule we Frankfurcie nad Odrą. Nad realizacją tego projektu czuwać będą Katarzyna Werwińska- opiekun po stronie polskiej i Alicja Krebs-Małecka – opiekun po niemieckiej stronie.

17 listopada o godzinie 19.00 w auli Colegium Polonicum odbył się benefis zespołu RYTMOS. Zespół tworzą: Anna Zasada, Angelika Kwiatkowska oraz Katarzyna Rzeszot. Ania jest tegoroczną absolwentką naszego liceum, Kasia i Angelika uczęszczają do klasy drugiej. Nic, więc dziwnego, że na benefisie byli obecni prawie wszyscy uczniowie i nauczyciele naszego liceum. Benefis prowadził również nasz absolwent Tomasz Pilarski, który profesjonalnie opracował z opiekunką zespołu Panią Anną Dec scenariusz benefisu.

Dziewczyny było cudownie! Gratulujemy! Życzymy dalszych sukcesów i następnych benefisów. Wygrana w Szansie na sukces dodała Wam skrzydeł, jesteśmy z Was dumni.


Czekamy na następne zaproszenie – koleżanki i koledzy z liceum.

 

Dnia 31 października uczniowie klas pierwszych dołączyli uroczyście do braci szkolnej. "Witamy na farmie" to hasło przewodnie obcinki. Dojenie krów, orka, sianokosy, żniwa nie sprawiły trudu pierwszakom.

To była naprawdę dobra zabawa, a potwierdzenie tej opinii znajdziecie na zdjęciach zamieszczonych w galerii.
10 października 2007 roku klasy Ia i IId miały okazję zwiedzić Ogród Dendrologiczny w Przelewicach. Każda pora roku jest dobrą okazją do poznania siły roślin, które jak malarz impresjonista tworzą niezwykłe zestawienia kolorów.

zapraszamy do obejrzenia zdjęć z cyklu "Jesień w Przelewicach".

Zdjęcia do obejrzenia umieszczone są w galerii.
Od 05. listopada 2007 uczniowie Zespołu Szkół Licealnych wezmą udział w "tandemach językowych". Dzięki tej najnowszej metodzie nauki uczniowie będą mieć okazję lepiej opanować umiejętności językowe, prowadząc konwersacje z niemieckimi uczniami.
Zajęcia będą odbywać się raz w tygodniu: w poniedziałki godz. 14.15-15.00, we wtorki godz. 14.15-15.00 oraz w środy również godz. 14.15-15.00 w Waldorfschule we Frankfurcie nad Odrą. Nad realizacją tego projektu czuwać będą Katarzyna Werwińska- opiekun po stronie polskiej i Alicja Krebs-Małecka – opiekun po niemieckiej stronie.
Depesza Józefa Piłsudskiego, notyfikująca powstanie Państwa Polskiego:

Do Prezydenta Stanów Zjednoczonych
Do Królewskiego Rządu Angielskiego
Do Rządu Rzeczypospolitej Francuskiej
Do Królewskiego Rządu Włoskiego
Do Cesarskiego Rządu Japońskiego
Do Rządu Rzeczypospolitej Niemieckiej i do wszystkich Rządów Państw wojujących i neutralnych.

Jako Wódz Naczelny Armii Polskiej, pragnę notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym istnienie Państwa Polskiego Niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski!

(Jest to przemówienie Józefa Piłsudskiego z dnia 16 listopada 1918 r., które zostało wystosowane do państw zagranicznych.)

"Ojczyzno moja wolna, wolna, ..."

11 listopada 1918 roku państwo polskie odzyskuje po 123 latach niewoli niepodległość. Na mapie politycznej Europy pojawia się Polska. Kraj wyniszczony ponadwiekową polityką państw zaborczych - ale jednak WOLNY. Naród polski ogarnia euforia. Powstaje państwo oparte na zasadach demokratycznych.

Pierwszym prezydentem wolnej Polski zostaje Gabriel Narutowicz, premierem zaś Jędrzej Moraczewski. Kraj od początku boryka się z problemami politycznymi ( zmiany rządów co kilka miesięcy, wojny z sąsiadami o granice państwa), gospodarczymi (reforma rolna, walutowa, wojna celna, wielki kryzys gospodarczy) i społecznymi ( problem mniejszości narodowych).

Wiara, oddanie i determinacja Polaków doprowadziły do odbudowy stabilnego i liczącego się w Europie państwa.

Alicja Błażejewska uczennica klasy IIIc dnia 18 października odebrał z rąk Lubuskiego Kuratora Oświaty i Wojewody Lubuskiego Stypendium Prezesa Rady Ministrów.

Więcej TUTAJ

 

Jako pierwsi w gminie Słubice (a może i w województwie/kraju :) ) uruchamiamy nowatorski jak na nasze warunki system do elektronicznego kontaktu nauczycieli z rodzicami.
Pozwalać on będzie rodzicom na bieżące uzyskiwanie informacji o swoich dzieciach na temat ich postępów w nauce, uwagach negatywnych i pozytywnych oraz innych wydarzeniach zamieszczanych przez nauczycieli.

Aby móc z niego korzystać, należy posiadać login i hasło. Dane te otrzymają rodzice od wychowawcy danej klasy.

Wszelkie uwagi o działaniu systemu prosimy zgłaszać na adres loslubice[at]interia.pl , pozwoli nam to na dopracowanie serwisu E-rodzic.

 

Zjazd odbył się w dniach 20-22. września 2007 roku w Częstochowie zorganizowany tym razem przez I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Częstochowie.

W dniu 20.09.2007 w auli "Polontex" S.A. w Częstochowie zainaugurowano IX Ogólnopolski Zjazd Szkół Herbertowskich. W uroczystości wzięli udział: Katarzyna Herbert – żona poety, Rafał Herbert-Żebrowski – siostrzeniec poety, który skierował do uczestników kilka ciepłych słów oraz prezes STO Wojciech Starzyński, który zadedykował młodym ludziom jedno z głównych przesłań Zbigniewa Herberta: "To wcale nie wymaga odwagi, to tylko kwestia smaku". Niestety, nie zobaczyliśmy na zjeździe siostry poety, gdyż zmogła ją choroba. Z pewnością myślami była z nami. Po uroczystym wniesieniu sztandarów szkół usłyszeliśmy wykład na temat poezji Zbigniewa Herberta. Później mieliśmy okazję wysłuchać słów siostrzeńca wieszcza . Następnie zostali wyłonieni zwycięzcy konkursu "Zaświaty Pana Cogito", którego laureatami w obu kategoriach okazały się reprezentantki naszej szkoły: Aleksandra Bukalska uczennica klasy IIa, która zdobyła główną nagrodę w w kategorii plastycznej, a także Arleta Niedziałkowska, która zwyciężyła w konkursie literackim. To już drugi, po zeszłorocznym, tak znaczący sukces naszych uczniów! Byliśmy bardzo dumni, zwłaszcza wtedy, kiedy odbieraliśmy gratulacje od uczestników zjazdu, którzy, wskazując naszą delegację mówili: "słynne Słubice".... Zwycięzcy otrzymali albumy dotyczące esejów Herberta "Labirynt nad morzem" i "Barbarzyńca w ogrodzie". Uroczystość zakończono przedstawieniem teatralnym, którego scenariusz oparty był na bazie wierszy naszego patrona.
W drugim dniu eskapady organizatorzy zaplanowali dla uczestników wiele atrakcji: m.in. zwiedzanie Jasnej Góry (gdzie dowiedzieliśmy się wiele o naszym dziedzictwie narodowym), mszę św. w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej, wycieczkę na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Tam zwiedziliśmy ruiny zamków z okresu Polski średniowiecznej. Wycieczkę zakończył piknik w stadninie koni "Wiking" w Złotym Potoku.
Ostatni dzień zjazdu upłynął pod znakiem lekcji przeprowadzonych przez organizatorów, a dotyczących dzieł Herberta i kultury starożytnego Rzymu w jego poezji. Lekcje były ciekawe, aczkolwiek krótkie, co pozostawiło uczucie niedosytu. W tym samym dniu, po męczących, ale przyjemnych wojażach wróciliśmy do domu, jak to Spartanie zwykli mawiać: "z tarczą" - szczęśliwi i zadowoleni.

Andrzej Mokrzycki

 

W dniach 20 - 22 września 2007 r. w I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym w Częstochowie odbył się IX Ogólnopolski Zjazd Szkół Herbertowskich.

Biorą w nim udział szkoły w Polsce noszące imię Zbigniewa Herberta. Również nasza szkoła jest reprezentowana przez grupę uczniów i nauczycieli.

O szczegółach zjazdu napiszemy wkrótce.

 

Joomla Templates - by Joomlage.com