brazowe liceum 2019
Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Liceum Ogólnokształcące w ZSL im. Z. Herberta w Słubicach jest wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2019 i przysługuje mu tytuł "Brązowej Szkoły 2019".

plan

 

 

matura

 

rekrutacja

 

galeria

 

Izraelczycy u nas

Niedawno zakończyła się 10 edycja polsko-niemiecko-izraelskiego projektu Building Bridges. Już dziesięć grup naszych uczniów wyjeżdżało do Izraela i w ramach rewizyty gościło w swoich domach izraelskich uczniów. Stałą zasadą jest udział dziesięciorga uczestników z każdej nacji, więc w ciągu dziesięciu spotkań, około 100 uczniów naszej szkoły miało możliwość poznać, a nawet zaprzyjaźnić się z izraelskimi rówieśnikami. Sam projekt istnieje już 20 lat, a z nami od 2006 roku. W tym czasie spotkało się ponad 400 uczniów - polskich z naszej szkoły, arabskich i żydowskich z Izraela oraz niemieckich z Frankfurtu, którzy mieli okazję zbudować most pomiędzy czterema narodami z trudnymi doświadczeniami historycznymi i politycznymi, a także o innej kulturze, religii, zwyczajach i sposobie bycia.


Tym razem, podczas niedawno zakończonego spotkania, uczniowie słubickiego ogólniaka i frankfurckiej szkoły OSZ otworzyli rodzinne domy dla swoich arabskich i żydowskich przyjaciół. Podczas rewizyty izraelskich uczestników projektu wszystkie cztery grupy wzięły udział w warsztatach, grały w siatkówkę i koszykówkę, spotykały się też na frankfurckim Weihnachtsmarkcie, na słubickim lodowisku, na spacerach, czy zakupach po obu stronach Odry. Jednak jednym z ważniejszych wydarzeń podczas pobytu izraelskiej grupy w Słubicach i Frankfurcie było świętowanie jubileuszu 20-lecia istnienia projektu. Odsłonięcie tablic pamiątkowych we frankfurckiej szkole Grundschule Mitte, dawniejszej Friedrichsgimnasium, z wieloma uczestnikami poprzednich edycji projektu, z dawnymi opiekunami poszczególnych grup, a także z aktualnymi uczniami tej szkoły i wszystkimi uczestnikami tegorocznego projektu – to było duże i bardzo wzruszające wydarzenie.
Jednak pobyt obu izraelskich grup u nas, to nie tylko czas wspólnie spędzony w Słubicach i we Frankfurcie. Na kilka dni wszystkie cztery grupy wyjechały do Berlina i w tym czasie zwiedzały Miejsce Pamięci i Muzeum w Sachsenhausen, berliński Bundestag, w którym oprócz zapoznania się z funkcjonowaniem tej instytucji i jej historii, uczniowie spotkali się z politykiem partii SPD, zwiedzali jedno z nowszych muzeów w Berlinie – Futurium – muzeum poświęcone wizjom przyszłości, brali udział w warsztatach przeciwko rasizmowi i najzwyczajniej spędzali ze sobą czas.
Mamy nadzieję, że w kolejnych latach, dzięki takim działaniom, następnym polskim, niemieckim i izraelskim uczniom uda się zbudować kolejne mosty tolerancji, zrozumienia i akceptacji różnorodności kulturowej, religijnej, czy zwyczajowej, a także nawiązać przyjaźnie, dobrze, mądrze i przyjemnie wspólnie spędzić czas. Building Bridges to, tłumacząc, budowanie mostów.

Pomysłodawcą i głównym koordynatorem projektu od 20 lat jest Peter Staffa. Koordynatorami i opiekunami grup są: Dorota Rutka (ZSL Słubice), Michael Martin (OSZ Frankfurt Oder), Mara List Avner (Izrael - Givat Haviva), Itzik Tayar (Izrael - Katzir, Harish), Rafat Kabahaa (Izrael - Barta'a).

Joomla Templates - by Joomlage.com